Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Do konference přišlo celkem 932 emailů, nejvíce jich poslali Andrew Morton, Andreas Gruenbacher a Len Brown.
19. dub - 27. dub
Clay Haapala napsal: Tento patch oproti 2.6.6-rc1-bk implementuje CRC32C algoritmus jako formu výtažku. Je to provedené jako wrapper pro libcrc32c a dostupné v samostatném patchi. Crypto CRC32C modul bude využíván ovladačem iscsi-sfnet. David S. Miller a James Morris patch schválili; Clay udělal ještě diff oproti oficiálnímu stromu 2.6.6-rc1 a po vyřešení několika malých připomínek jej David začlenil.
21. dub - 26. dub
Bartlomiej Zolnierkiewicz poslal patch, který znemožnil odstraňovat [unload] moduly ovladačů starších IDE chipsetů. Spočívalo to v pouhém vyřazení volání module_exit() z ovladačů.
Erik Andersen se zeptal: Jen ze zvědavosti, co by bylo potřeba, aby bylo odstraňování všech IDE modulů bezpečné na systému s root filesystémem SCSI? Bartlomiej řekl, že na tom nezáleží, protože uživatel by i tak mohl nakonec odstranit moduly, které by byly v tu dobu ještě používány.
Erik Mouw napsal, že IDE moduly již úspěšně odstraňuje roky a zeptal se: V čem je IDE natolik odlišné od SCSI, že ty IDE host ovladače nemůžeme odstraňovat? Bartlomiej odpověděl, že to má na svědomí neexistence referenčního počítání a zároveň nedostatečné zamykání.
Erik M. pokračoval: A plánujete odstraňování modulů opravit v současném kódu nebo by bylo jednodušší napsat nový ovladač založený na libata (za předpokladu, že v libata už to je v pořádku)? Pokud jsem dobře porozuměl poslední aktualizaci libata od Jeffa, mělo by to jít už velmi brzy, je to tak? Bartlomiej odpověděl: Chystám se to opravit, ale aby to mohlo být uděláno správně, tak budou nutné zásadní změny v IDE kódu. A dodal:
Zdá se mi, že existuje všeobecný omyl co se libata týče: v dohledné budoucnosti se nechystá nahradit IDE ovladače.
Chci přepsat+sloučit současný IDE kód s libata během 2.7 (a ano, stará pojmenování a uspořádání budou zachována!).
Doufám, že se nikdo nepustí do přepisování existujících IDE ovladačů pro libata a nebude se je snažit prosadit do hlavního jádra -> to by znamenalo daleko větší problémy se správou než OSS+ALSA.
Nicméně psaní _nových_ libata ovladačů pro 'exotický' PATA hardware je OK.
25. dub - 26. dub
Jeff Garzik napsal:
Připojen je patch plné verze SiS ovladače pro 2.6.x připravený k testování.
Měl by řešit problém, při kterém nebyly SATA jednotky během prohlížení systému nalezeny.
Jakékoliv reakce, včetně "nic jsi nezvoral" bych moc ocenil, protože nemám v provozu žádný testovací SiS hardware.
Robin Parker to vyzkoušel a napsal: Co říct? Funguje to jedna báseň.
25. dub
Jeff Garzik napsal:
Tak ATA se konečně probudila do moderních časů. Lidi, kteří pracují s ATA, vědí, že rozhraní host řadiče byla vždy pomalá, často vyžadovala 8 a více IO zápisů na jeden příkaz. Lidi od SCSI a ethernetových řadičů už kroutí očima několik let.
Současá vlna SATA řadičů udělala velký pokrok... do současnosti. Buď DMA rings nebo fronty s hloubkou kolem 32 začínají být standardem. Všechno si to dobře rozumí s připojováním za chodu [hotplug] a cesty jsou vysoce optimalizované a rychlé.
Samozřejmě, jak už je nešťastným zvykem v oboru ukládání dat, všechny tyto řadiče jsou pokryté smlouvami o neprozrazení (NDA). Výjimkou je ICH6 od Intelu, který odpovídá plně otevřené specifikaci AHCI. Abyste mohli podporovat takový řadič, potřebujete pouze PCI ID a následující specifikace:
AHCI: http://www.intel.com/technology/serialata/pdf/rev1_0.pdf
SATA 1: http://www.serialata.org/collateral/zipdownloads/serialata10a.ZIP
SATA 2: http://www.serialata.org/collateral/pdf/S2Ext_1_1_Gold.pdf
ATA 1: http://www.t13.org/docs2004/d1532v1r4b ATA-ATAPI-7.pdf
ATA 2: http://www.t13.org/docs2004/d1532v1r4b ATA-ATAPI-7.pdf
ATA 3: http://www.t13.org/docs2004/d1532v1r4b ATA-ATAPI-7.pdf
Kromě toho, že je to otevřená architektura, tak to má všechno, co byste očekávali od moderního řadiče: všude podpora 64 bitového DMA (žádné přepínání banků), podpora front, triviální podpora PIO a ATAPI, přístup k nizkoúrovňovému SATA FIS a ještě více.
Takže bravo lidem od AHCI (hlavně z Intelu) za to, že udělali slušný otevřený řadič. Vždy je mi milejší pracovat na řadičích pro slušný hardware, jehož hardwarové specifikace jsou otevřené a přístupné.
Sven Köhler odpověděl: Vypadá to, že SiS se chystá také používat AHCI: http://www.sis.com/products/chipsets/oa/athlon64/756Presentation.pdf.
26. dub
Jon DeVree oznámil:
Někdo by se měl podívat na řetězec MODULE_LICENSE, který vracejí ovladače HSF modemů od LinuxAntu.
http://www.linuxant.com/drivers/hsf/full/downloads.php
Vynalézavě do něj vložili znak \0. MODULE_LICENSE("GPL\0for files in the \"GPL\" directory; for others, only LICENSE file applies"); (Česky: "GPL\0pro soubory v adresáři \"GPL\"; pro ostatní platí soubor LICENSE").
Když spustíte modinfo -F license na zkompilovaném ovladači, ukáže vám to GPL díky jejich vynalézavému null znaku. Skutečná licence většiny souborů NENÍ GPL.
Chris Friesen poznamenal: Ummm... to je nepěkné. Možná bychom měli pro modinfo ukládat velikost licenčního řetězce, aby se nezastavil na první nule.
V originálu Kernel Traffic 262 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: